Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Černá Hora - Kuchyně
ÚvodDestinaceZájezdyPočasíFotkyMapaKontakt

Kuchyně

V Černé Hoře se klade - popři přípravě domácích specialit - především důraz na přivítání hostí, který se uskutečňuje prostřednictvím černohorského kuchařského umění, při kterém cítit pulz krajiny. Když očekává černohorčan hosty, otevírá před ním bránu a dveře. Nabízí mu nejlepší jídla a nápoje, přenechává mu nejlepší místo při stole a usiluje se, aby čas strávený v jeho domě byl co nejpříjemnější. Krajinná typická kuchyně pasuje k reliéfu krajiny, proto černohorská kuchyně nabízí nejlepší dary Jadranského moře a poklady severních hor.

V Černé Hoře jsou restaurační zařízení buď jako součást hotelů nebo jsou to menší restaurace. V hotelech se obyčejně připravují mezinárodní pokrmy, restaurace jsou zaměřené především na černohorskou kuchyni, některé z těchto restaurací jsou finančně dost náročné. Třetí možností je jakýsi „fast- food“, rychloobčerstvění v černohorském pojetí, co jsou vlastně různé stánky a bistra, kde se podávají levnější jednoduchá jídla, která jsou buď místná nebo jídla středomořských kuchyň jako pizza a špagety, ale taky balkánské vnitrozemské jídla jako čevapčiči, ražniči, pljeskavice. Celková cenová hladina je na pobřeží vyšší než na ostatním území Černé Hory, kde je cenově porovnatelná s našimi cenami.

Černohorská kuchyně bazíruje na obilninách, zelenině, rybách a olivách, ve vnitrozemských oblastech hlavně mléčné výrobky, sýry. Přílohou bývá výhradně bílý chléb. Mezi oblíbené ryby patří mřeny, zubatky, pražmany zlaté, cipaly, sardinky, žlutoocasé makrely a jiné. Připravují se na grilu, vařením, či pečením nebo jako „brodette“. Ryba „na gradele“ je připravená na grilu. Před samotným pečením je rybka potírána aromatickým kořením a bylinkama, většinou rozmarýnem. Servírována je s marinádou z česneku, petrželové natě a olivového oleje, se zeleninou a salátem. Ryba „lešo“ je vařená ve vodě, do které se přidává olej, vinný ocet, cibule, vavřín a jiné koření. Ryba je podávána s vařenou červenou řepou. „Brodette“ je rybí polévka, která se vaří z různých druhů ryb. Ryby a měkkýše připravené způsobem „na buzaru“ znamená, že se prudce dusí s vínem, olejem, kořením a zeleninou. K tomu patří ještě polenta a kukuřičná kaše.

Na Skadarském jezeře se chytají nejčastěji kapři a malé beličky, které se suší. Speciality vnitrozemské jezerní kuchyně jsou: kapři a sušené švestky, jablka a duly; kapři pečení na cibuli; úhoř s rýží nebo grilovaný úhoř… Vysoko ceněný je i uzený kapr. Chuť sušených beliček, lehce opečených či vařených, připravených se salátem, dlouho zůstane v nejlepších vzpomínkách.

Polévky na obědě nesmí chybět, turisti si můžou vybrat z různých druhů. Jsou to například rybí polévky (brodette), pastýřská krémová polévka z hřibů či kopřivová polévka. Čorba je chutná polévka, která je výjimečně hustá a připravuje se ze zeleniny a masa.

Z hlavních jídel mají Černohorci velký výběr. Výborný je guláš z chobotnice, podávaný jako hlavní jídlo. Oblíbená jsou i různá rizota, například s plody moře. Oblíbeným masovým pokrmem je pašticada, která se připravuje z kvalitního hovězího masa přetkávaného špekem a česnekem. Před pečením se nakládá a peče se se zeleninovým nálevem a s vínem. Podobá se naší svíčkové. Japraki se dělají ve vnitrozemí, a jsou to naše zelné závitky, které Černohorci připravují ve velkých kamenných nádobách, kde je dusí až čtyři hodiny. Pod názvem pljeskavica se ukrývá lahodná vypražená placka z mletého masa, která se podává posypaná ovčím sýrem. Když jsou turisti zvědaví, jak se jejich pokrm připravuje, doporučuje se navštívit restauraci u Černého jezera na začátku NP Durmitor, která podává hlavně masové speciality. Čevapi je dobrota, a je to vlastně naše čevapčiči, ale je mnohem lahodnější, protože tu se vyrábí z kvalitního masa a bez strouhanky. Příloha je libovolná, můžou to být hranolky či chléb. Džigerica je výjimečná a šťavnatá grilovaná pečínka. Jehněčina je též velmi oblíbená, a to na všechny způsoby, např. jako dušená v mléku, připravovaná v žhavém popelu či vařená.

Pro nás jsou možná zvláštní přílohy, kterými je polenta (kukuřičná kaše) nebo cecvara (do vody, ve které je rozpuštěný sýr a kajmak, se zavaří kukuřičná mouka), či kačamak krtolovi (kukuřičná kaše s roztlačeným bramborem).

Ke každému jídlu patří salát.

Balkánský salát, který je známý a oblíbený nejen na Balkáně, ale i u nás, pozůstává z nakrájených okurek a rajčat. Naservírovaný je s bohatou sýrovou posýpkou, kterou je, jak jinak, kvalitní strouhaný balkánský sýr.

Významné místo v restauracích má černá káva (crna kafa), která je vařená a podávaná v džezve, co je typická malá kovová konvička, která je dědictvím z tureckých časů. Už při samotné přípravě je slazená, ale při objednávce kávy je možné obsluhu požádat o neslazenou, bez cukru. Tato káva je automaticky podávána se skleničkou vody nebo minerálky. Dostat možno i klasické espreso.

Černohorská kuchyně je zdravá, využívá kvalitní, ekologicky čisté potraviny, které jsou pěstované bez umělých hnojiv a pesticidů. Olej, používaný v této krajině, je jedině olivový.

Tradiční pokrmy

V Černé Hoře existují jídla a dobroty, které jsou velmi oblíbené jak ve vnitrozemí, tak i na pobřeží.

Pršut

První místo mezi oblíbenými pokrmy zaujímá pršut, co je vlastně vepřová šunka, která je sušená a uzená starým způsobem za specifických podmínek. Vyrábí se ze speciálně chovaných prasat, krmených výlučně kukuřicí. Suší se ve výšce 900 metrů nad mořem v pohoří Lovčen. Celá stehna se močí asi dva týdny v roztoku ze soli a potom pět až osm měsíců pomalu schnou zavěšené v suché a chladné místnosti. Mezi pršutama je nejlepší tzv. njegušský pršut, který pochází z oblasti horského pásma Njeguši nad Bokou Kotorskou. Pršut může byt nejen vepřový, ale i hovězí, který je tmavě červený.

Sýry

Další typickou balkánskou pochoutkou jsou sýry s typickou tvarohovou konzistencí. Jsou častým společníkem pršutu, které se společně podávají na uvítání vzácného hosta, či k večeři. Sýry se vyrábějí z mléka kravského, ovčího i kozího. Chutný je tzv. „prevreli sir“, tj. vyzrálý sýr nebo tzv. „mladi sir“, který se podobá našim tvarohovým sýrům. Nejlepší jsou sýry vyráběné doma, jsou nejchutnější a nejkvalitnější. Kromě nich jsou v ponuce i sýry uzené, nakládané do oleje, sýr njegušský, crmnický a mnohé jiné druhy. Absolutní zvláštností pro nás je tzv. „durmitorský skorup“, co je kajmak, teda uležený mléčný škraloup, který je postupně sbírán z plnotučného mléka. Pro jugoslovanskou kuchyň je vlastně nepostradatelný.

Tradiční nápoje

Víno

Velikou a starou tradici mají černohorská vína, kterým se díky výborným podmínkám a klimatu na pěstování daří jak v přímoří, tak i ve vnitrozemí. První místo má mezi červenými víny víno vranac, které je z černohorských vín nejznámější. Má specifickou chuť a temnou rubínovou barvu. Uznávaným je i v zahraničí. Jako nejlepší vranac je pokládaný ten, který pochází z lokalit Boljeviči, Sutoniči a Reljiči. Vravac Pro Corde je nový produkt, který povzbuzuje činnost srdce a krevní oběh, teda působí léčivě. Mezi bílými vínama má prvenství krstač, co je suché víno s minimem ostatkového cukru. Pěstuje se na Lješskom polji.

Pálenka

Nejpopulárnější mezi kořalkami je lozova rakija, která je známá a velmi silná a pálí se v podstatě z čehokoli. Nejčastěji jsou to hrozny, obilí či jiné ovoce. Černohorci si ji často pálí sami doma a rakija má prý léčivé schopnosti, vyléčí nachlazení, bolesti kloubů či ekzémy. Černohorci sami si nejvíc cení kořalky prvijenac a krunu. Oblíbené jsou i domácí švestkovice a hruškovice. K alkoholickým nápojům se podává tzv. meze, co jsou doslova zákusky k vínu. Jsou jimi nejčastěji pršut a sýry, ale i sušené fíky či ořechy.

Pivo

Jediný pivovar v Černé Hoře je v Nikšiči. Nikšičko pivo se ale prodává jenom lahvové nebo plechovkové, točené pivo se tu skoro nevyskytuje. Kromě něho se tu prodávají i srbská piva.

Ovčí mléko

Nealkoholickým nápojem, tradičním v tomto kraji, je ovčí mléko. Má konzistenci jako bílý jogurt, má nakyslou a jemně slanou chuť, krásně voní a je to výborný prostředek na osvěžení.

Počasí v Černé Hoře
Tivat
Aktuálně

20 ºC
Zítra

22 ºC
12 ºC
Pozítří

24 ºC
12 ºC

Předpověď počasí na 4 dny...
Zájezdy do Černé Hory
Ibis Deira City Centre (Dubai)

Termín: 9.11.-17.11.2016
Strava: Snídaně
Cena: 18190,- Kč

Hotel Marsa Sicla Resort (Sicílie)

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 12561,- Kč

Country Club Hotel (Dubai)

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 19800,- Kč

Hotelový Komplex Royal Palm (Ischia)

Termín: 12.11.-19.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 8290,- Kč

Hotel Arsi (Alanya)

Termín: 12.11.-19.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 8880,- Kč


Všechny lastminute zájezdy do Černé Hory...